12 rugsėjo, 2024

ACTIVECITEZENS.LT

Aktualios sporto ir sveikatos naujienos

Kas yra techniniai plaukimo kostiumai?

Kai ateina laikas lenktyniauti, daugelis plaukikų, ypač dalyvaujančių aukšto lygio varžybose, dėvi specialius plaukimo kostiumus iki kelių, vadinamus techniniais kostiumais. Jų plaukimo pasaulyje yra visur. Tačiau kaip veikia techniniai kostiumai? Ar jie iš tikrųjų padeda būti greitesniems? Remiantis žurnalo "Journal Of The American College Of Sports Medicine" atliktu tyrimu, šie kostiumai gali gerokai pagerinti plaukimo rezultatus. Tyrimo metu nustatyta, kad vidutiniškai 3,2 % pagerėjo plaukimo rezultatai, kai plaukikai dėvėjo technologinį kostiumą, o ne įprastą treniruočių kostiumą. Be to, tyrimo metu nustatyta, kad technologiniai kostiumai gali sumažinti pasipriešinimą nuo 4,4 % iki 6,2 % ir nuo 4,5 % iki 5,5 % sumažinti plaukimui reikalingos energijos kiekį.
Techniniai kostiumai

Kai ateina laikas lenktyniauti, daugelis plaukikų, ypač dalyvaujančių aukšto lygio varžybose, dėvi specialius plaukimo kostiumus iki kelių, vadinamus techniniais kostiumais. Jų plaukimo pasaulyje yra visur.

Tačiau kaip veikia techniniai kostiumai? Ar jie iš tikrųjų padeda būti greitesniems? 

Techniniai kostiumai

Remiantis žurnalo „Journal Of The American College Of Sports Medicine” atliktu tyrimu, šie kostiumai gali gerokai pagerinti plaukimo rezultatus. Tyrimo metu nustatyta, kad vidutiniškai 3,2 % pagerėjo plaukimo rezultatai, kai plaukikai dėvėjo technologinį kostiumą, o ne įprastą treniruočių kostiumą. Be to, tyrimo metu nustatyta, kad technologiniai kostiumai gali sumažinti pasipriešinimą nuo 4,4 % iki 6,2 % ir nuo 4,5 % iki 5,5 % sumažinti plaukimui reikalingos energijos kiekį. 

Gamintojai, gamindami technologinius kostiumus, naudoja įvairias technologijas, kad pagerintų plaukimo rezultatus. Vienas iš svarbiausių techninių kostiumų veikimo aspektų yra jų užtikrinamas raumenų suspaudimas. Pasak „Swim Competitive”, raumenų suspaudimas padidina raumenų aktyvumą ir leidžia kraujui greičiau cirkuliuoti.

Dėl padidėjusios kraujo apytakos kraujyje greičiau pasipildo deguonis ir maistinės medžiagos, greičiau pasišalina pieno rūgštis ir toksinai. Raumenų suspaudimas mažina nuovargį ir didina galią, todėl plaukimas tampa greitesnis. 

Techniniai kostiumai taip pat gaminami iš lengvų audinių, todėl plaukikams kostiumai nėra sunkūs – pavyzdys – anglies pluoštas. Be to, kad techniniai kostiumai yra lengvi, jie dažnai gaminami iš vandenį atstumiančio audinio. Tai sumažina vandens įsisavinimą ir sukuria paviršių be trinties, kuris sumažina pasipriešinimą.

Šie kostiumai taip pat yra beveik visiškai besiūliai, o tai mažina pasipriešinimą ir leidžia kostiumams geriau priglusti. Arena”, „Speedo” ir „TYR” dažnai vartoja tokius terminus kaip „power skin” ir „second skin”, kai kalbama apie jų kostiumus, kurie yra lygūs ir tvirtai priglunda. 

Daugelyje technologinių kostiumų yra technologijos, kurios gali sujungti raumenų grupes ir padidinti galią.

Kai kurie kostiumai yra austi taip, kad sujungia raumenų grupes, o daugelyje naujesnių kostiumų naudojamos anglies juostos ir vidinės raumenų juostos, kurios padidina galią. Dėl to, kaip juosta yra uždėta, raumenys gali būti traukiami tam tikromis kryptimis, kad raumenų grupės susijungtų ir galėtų efektyviau dirbti kartu. 

Viename Hartmutt Sandner atliktame tyrime, kuriame dalyvavo 15 Prancūzijos sportininkų, nustatyta, kad technologiniai kostiumai gali net padidinti smūgio greitį. Tyrimas rodo, kad dėl tech kostiumų kirpimo ir medžiagos plaukimo metu sukuriamas labai mažas pasipriešinimas, todėl plaukimas tampa ilgesnis ir efektyvesnis. Dėl to pagerėjo plaukimo greitis ir galiausiai plaukimas tapo greitesnis. 

Be fizinės naudos, šie kostiumai gali turėti ir psichologinės naudos, kuri gali pagerinti rezultatus. Pasak „Pro Swimwear”, plaukikai, dėvėdami technologinį kostiumą, jaučiasi greitesni. Net jei kostiumas pats savaime iš tikrųjų nieko nekeičia, pasitikėjimo savimi ir pasirengimo jausmas, atsirandantis dėvint kostiumą, kuris reklamuojamas kaip techniškas ir greitas, gali lemti greitesnį plaukimą.

Kainos

Medžiagos kartais yra labai brangios (300-600 JAV dolerių arba 300-500 svarų sterlingų už visą kostiumą), todėl jas galima naudoti tik labai konkurencingose ir profesionaliose sporto šakose. Tačiau pastaraisiais metais, tobulėjant technologijoms, paprasčiausius „aukštųjų technologijų maudymosi kostiumėlius” galima įsigyti maždaug už 100 USD arba 100 GBP.

Maudymosi kostiumėlių gamintojų aukštųjų technologijų audinių linijos:

  • „A3 Performance” – „Stealth”, „Legend” ir VICI
  • „Speedo” – „Aquablade”, „Fastskin”, „Fastskin 3”, „LZR Racer”, „LZR Elite” ir „LZR X”.
  • Nike – LiftSuit ir NG-1
  • Arena – Powerskin ST, Powerskin XP ir Powerskin R-EVO, Arena X-Glide[5] ir Carbon Ultra
  • Adidas – JetConcept, Hydrofoil ir Adizero
  • TYR – „Venzo”, „Avictor”, „Fusion”, „Aquapel”, „Aquashift”, „Tracer”, AP12 ir „Avictor
  • Zone Swimwear
  • Dolfin – Titanium, LightStrike
  • blueseventy – NeroTX ir neroFIT
  • MP Michael Phelps – Xpresso
  • Mizuno – GX Sonic
  • Finis – Vapor, Rival