20 birželio, 2024

ACTIVECITEZENS.LT

Aktualios sporto ir sveikatos naujienos

Lazerio terapija – ką svarbu žinoti?

Ieškote informacijos apie lazerio terapiją ir norite sužinoti kada ją rekomenduojama taikyti? Tuomet šis straipsnis kaip tik Jums - kviečiame skaityti toliau
Lazerio terapija

Pastaraisiais metais lazerio terapija tapo pažangiausiu sprendimu tiek medicinos, tiek kosmetikos srityse. Lazerio terapijos universalumas vis labiau pripažįstamas – nuo žaizdų gydymo iki odos atjauninimo. Tačiau kas tiksliai yra lazerio terapija ir ką reikėtų žinoti prieš pradedant ją taikyti?

Kas yra lazerinė terapija?

Lazerio terapijoje naudojama koncentruota šviesa, nukreipta į audinius. Šie šviesos spinduliai, kurių intensyvumas ir trukmė kruopščiai kontroliuojami, gali skatinti audinių atstatymą ir ląstelių augimą, mažinti uždegimą ir malšinti skausmą. Ši technologija varijuoja nuo žemo lygio lazerių, kurie neskleidžia šilumos, iki didelio intensyvumo lazerių, skirtų chirurginiam naudojimui.

Lazerinės terapijos indikacijos

Lazerio terapija, turinti įvairias pritaikymo sritis, taikoma įvairioms medicininėms ir kosmetinėms ligoms gydyti. Štai keletas pagrindinių jos naudojimo indikacijų.

Skausmo gydymas – lazerio terapija dažnai taikoma siekiant sumažinti artrito, nugaros, kaklo ir fibromialgijos sukeltą skausmą. Ji taip pat veiksminga su nervų skausmu susijusioms būklėms gydyti.

Traumų gijimas – lazerinė terapija pagreitina traumų, įskaitant raumenų, raiščių ir sausgyslių išnirimus, patempimus ir plyšimus, gijimą. Ji dažnai naudojama sporto medicinoje gydant sportininkus.

Uždegimo mažinimas – lazerio terapija naudinga mažinant uždegimą, susijusį su įvairiomis ligomis, pavyzdžiui, tendinitu, bursitu ir kitais uždegiminiais sutrikimais.

Žaizdų gijimas – lazeriu gydomas žaizdų, įskaitant chirurgines žaizdas, opas ir nudegimus, gijimas: jis naudojamas siekiant pagerinti žaizdų, įskaitant chirurgines žaizdas, opas ir nudegimus, gijimo procesą, skatinant audinių atstatymą ir regeneraciją.

Odos būklės – įvairias odos ligas, įskaitant aknę, psoriazę, egzemą ir vitiligo, galima gydyti taikant tam tikrų rūšių lazerio terapiją. Jis taip pat naudojamas randams, įskaitant keloidinius ir hipertrofinius randus, mažinti.

Lazerio terapija 1

Dermatologinės procedūros – lazerio terapija plačiai taikoma kosmetinėms procedūroms, tokioms kaip odos atjauninimas, raukšlių mažinimas, saulės pažeidimų taisymas ir pigmentacijos korekcija.

Plaukų šalinimas – tai populiarus metodas ilgalaikiam įvairių kūno vietų plaukelių mažinimui ir šalinimui.

Parama gydant vėžį – tam tikros lazerio terapijos rūšys naudojamos siekiant sušvelninti šalutinį vėžio gydymo poveikį, pavyzdžiui, burnos gleivinės uždegimą po chemoterapijos ar spinduliavimo.

Limfedema – gali padėti sumažinti patinimą ir skausmą, susijusį su limfedema.

Odontologinės procedūros – stomatologijoje lazerio terapija naudojama dantenų formavimui, dantų balinimui ir periodonto ligų gydymui.

Oftalmologinės procedūros – lazeriai naudojami atliekant įvairias akių operacijas, įskaitant korekcines operacijas, pavyzdžiui, LASIK, ir gydant glaukomą ar kataraktos operacijos komplikacijas.

Neurologinės būklės – kai kurie tyrimai rodo, kad lazerio terapija gali būti naudinga tam tikroms neurologinėms ligoms, nes mažina uždegimą ir skatina nervinių ląstelių atsistatymą

Kiekvienai lazerio terapijos rūšiai būdingos konkrečios indikacijos, priklausančios nuo naudojamo lazerio bangos ilgio ir intensyvumo. Lazerio terapijos pasirinkimas ir jos taikymas priklauso nuo gydomos būklės, konkretaus paciento sveikatos būklės ir gydymo tikslų. Asmenims, svarstantiems apie lazerio terapiją, labai svarbu pasitarti su sveikatos priežiūros specialistais, kurie, atsižvelgdami į konkrečius poreikius ir ligos istoriją, gali suteikti individualių patarimų ir rekomendacijų.

Lazerinės terapijos kontraindikacijos

Lazerio terapija, nors ir naudinga esant įvairioms būklėms, turi konkrečių kontraindikacijų, kai jos naudojimas gali būti netinkamas, neveiksmingas arba potencialiai žalingas. Labai svarbu atpažinti šias kontraindikacijas, kad būtų užtikrintas pacientų saugumas ir gydymo veiksmingumas. Štai pagrindinės lazerio terapijos kontraindikacijos.

Vėžys – lazerio terapija neturėtų būti taikoma ant vėžinių sričių ar auglių, nes kyla susirūpinimas, kad ji gali skatinti piktybinių ląstelių augimą.

Nėščioms moterims lazerio terapiją, ypač ties pilvu ir apatine nugaros dalimi, rekomenjuojama taikyti atsargiai, nes trūksta tyrimų apie lazerio poveikį vaisiaus vystymuisi.

Virš skydliaukės arba endokrininių liaukų – lazerio naudojimas virš šių sričių gali pakeisti hormonų pusiausvyrą.

Lazerio terapija 2

Tiesioginis poveikis akims – tiesioginis lazerio poveikis akims gali būti labai žalingas ir sukelti akių sužalojimus. Lazerio procedūrų metu būtina naudoti apsauginius akinius.

Jautrumas šviesai – asmenys, kurie yra jautrūs šviesai arba vartoja jautrumą šviesai didinančius vaistus, gali patirti nepageidaujamų reakcijų į lazerio terapiją.

Kraujavimas – lazeriai neturėtų būti naudojami aktyvaus kraujavimo vietose arba asmenims, turintiems kraujavimo sutrikimų, nes gydymas gali sustiprinti kraujavimą.

Užkrėsta arba sudirgusi oda – lazerio terapijos taikymas infekuotoms arba labai sudirgintoms odos sritims gali pabloginti būklę.

Širdies stimuliatoriai arba kiti implantuoti elektroniniai prietaisai – patariama atsargiai naudoti lazerio terapiją šalia širdies stimuliatorių ar defibriliatorių, nes tai gali sutrikdyti jų veikimą.

Epilepsija – epilepsija sergantiems asmenims yra rizika, kad lazerio blyksinti šviesa gali sukelti priepuolius.

Vaikų augimo plokštelės – rekomenduojama atsargiai taikyti lazerio terapiją vaikams, ypač šalia augimo plokštelių, nes šioje srityje trūksta mokslinių tyrimų.

Neseniai atliktos arba šiuo metu atliekamos steroidų injekcijos – lazerio terapija gali neigiamai veikti neseniai atliktas steroidų injekcijas į gydomąją sritį.

Imunosupresija – asmenys, kurių imuninė sistema susilpnėjusi dėl tokių ligų kaip ŽIV/AIDS arba dėl imunosupresinių vaistų, gali turėti pakitusią reakciją į lazerio terapiją.

Prieš pradedant lazerio terapiją, sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai turi nuodugniai įvertinti paciento ligos istoriją, dabartinę sveikatos būklę ir konkrečią būklę. Pacientai taip pat turėtų informuoti savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus apie bet kokias pagrindines sveikatos sąlygas, vaistus ar problemas, kurių jie gali turėti, kad būtų užtikrintas saugus ir veiksmingas gydymo planas. Kaip ir bet kokio medicininio gydymo atveju, sprendimą taikyti lazerio terapiją pacientas ir jo sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas turėtų priimti kartu, atsižvelgdami į galimą riziką ir naudą.

Medicininis pritaikymas

Medicinoje lazerio terapija padeda malšinti skausmą ir gydyti audinius. Ji ypač veiksminga sergant lėtinėmis ligomis, pavyzdžiui, artritu, ūmiomis traumomis, pavyzdžiui, patempimais, ir neuropatiniu skausmu. Be to, jo naudojimas žaizdų gijimui skatinti ir uždegimui mažinti yra gerai užfiksuotas, todėl jis yra pageidaujamas pasirinkimas įvairioms medicininėms procedūroms.

Kosmetiniai ir dermatologiniai naudojimo būdai

Dermatologijos srityje lazerio terapija puikiai tinka odos atjauninimui, gydant tokius susirgimus kaip aknės randai, senatvinės dėmės ir raukšlės. Lazerių tikslumas leidžia atlikti tikslingą gydymą, todėl jie populiarūs atliekant kosmetines procedūras, įskaitant plaukelių šalinimą ir odos atnaujinimą.

Lazerinės terapijos privalumai

Lazerinės terapijos žavesys slypi jos tikslume ir minimaliame invazyvume. Gydymas paprastai atliekamas greitai, o atsigavimo laikas, palyginti su tradicine chirurgija, yra trumpesnis. Tyrimai parodė, kad lazeris yra veiksmingas įvairiais atvejais, nors rezultatai gali skirtis priklausomai nuo individualių aplinkybių.

Rizika ir šalutinis poveikis

Nors paprastai lazerio terapija yra saugi, ji neapsieina be rizikos. Šalutinis poveikis gali būti laikinas diskomfortas, paraudimas ir patinimas. Sunkesnės komplikacijos, nors ir retos, pabrėžia, kad gydymą turi atlikti kvalifikuoti specialistai. Labai svarbu aptarti visus rūpimus klausimus ir ligos istoriją su gydytoju.

Lazerio terapija, pasižyminti plačiu taikymu ir nauda, yra perspektyvi alternatyva invaziškesniems gydymo būdams. Kaip ir atliekant bet kokią medicininę procedūrą, būtina pasverti naudą ir galimą riziką bei pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju, kad nustatytumėte geriausią veiksmų būdą, atitinkantį jūsų konkrečius poreikius.