20 balandžio, 2024

ACTIVECITEZENS.LT

Aktualios sporto ir sveikatos naujienos

Vitaminas E – nauda sveikatai

Vitaminas E

Vitaminas E  yra riebaluose tirpi maistinė medžiaga, kurios yra daugelyje maisto produktų. Vitaminas E atlieka svarbų vaidmenį palaikant organizmo funkcijas ir užkertant kelią įvairioms sveikatos problemoms. Vitaminas E žinomas visų pirma dėl savo antioksidacinių savybių, todėl atlikta daugybė mokslinių tyrimų, kuriuose pabrėžiama jo nauda ir būtinybė žmogaus organizmui.

Antioksidacinės savybės

Labiausiai pripažinta vitamino E nauda yra jo kaip antioksidanto vaidmuo. Tai reiškia, kad jis padeda apsaugoti ląsteles nuo laisvųjų radikalų, t. y. kenksmingų molekulių, kurios susidaro organizmui skaidant maistą arba veikiant tabako dūmams ir radiacijai, žalos. Vitamino E antioksidacinės savybės gali padėti išvengti lėtinių ligų, susijusių su laisvųjų radikalų daroma žala, pavyzdžiui, širdies ligų ir vėžio, vystymosi. Žurnale „Journal of Molecular Medicine” paskelbtame tyrime pabrėžiamas vitamino E veiksmingumas mažinant oksidacinį stresą ir taip galimai sumažinant šių ligų riziką.

Širdies sveikata

Vitamino E potenciali nauda širdies sveikatai yra taip pat plačiai ištirta. Manoma, kad jis gerina širdies sveikatą, nes neleidžia oksiduotis mažo tankio lipoproteinų (MTL) cholesteroliui, dažnai vadinamam „bloguoju” cholesteroliu. Oksiduotas MTL yra arterijų užsikimšimo rizikos veiksnys. Žurnale „American Journal of Clinical Nutrition” paskelbtos išvados, leidžiančios manyti, kad vitamino E papildų vartojimas gali padėti išvengti aterosklerozės, kuriai būdinga riebalų, cholesterolio ir kitų medžiagų kaupimasis arterijų sienelėse ir ant jų, progresavimo arba jį atitolinti.

Odos sveikata

Vitaminas E naudingas ir odos sveikatai. Jis dažnai randamas odos priežiūros priemonėse dėl savo gebėjimo gerinti odos drėkinimą ir elastingumą bei mažinti uždegiminius procesus organizme. Žurnale „Journal of Cosmetic Dermatology” paskelbti tyrimai rodo, kad lokaliai naudojamas vitaminas E gali apsaugoti odą nuo įvairių žalingų saulės spinduliuotės poveikių, nes veikia kaip laisvųjų radikalų šalintojas.

Vitaminas E 1

Imuninė funkcija

Vitaminas E taip pat labai svarbus sveikai imuninei sistemai palaikyti. Jo antioksidacinės savybės padeda apsaugoti imunines ląsteles nuo oksidacinės pažaidos, todėl jos gali veiksmingiau funkcionuoti. Vitamino E papildai ypač naudingi vyresnio amžiaus žmonėms. Žurnale „Journal of Immunology” atlikto tyrimo metu nustatyta, kad didesnės vitamino E dozės gali sustiprinti pagyvenusių žmonių imuninį atsaką ir padėti apsisaugoti nuo įvairių infekcijų.

Akių sveikata

Yra įrodymų, kad vitaminas E kartu su kitomis maistinėmis medžiagomis gali padėti sulėtinti su amžiumi susijusios geltonosios dėmės degeneracijos (AMD), kuri yra dažna vyresnio amžiaus žmonių aklumo priežastis, progresavimą. Žurnale „Archives of Ophthalmology” paskelbtame tyrime „Age-Related Eye Disease Study” (AREDS) nustatyta, kad vitamino E, vitamino C, beta karotino ir cinko papildų derinys maždaug 25 proc. sumažino pažengusios AMD riziką tiems, kurie jau sirgo vidutinio sunkumo liga.

Rekomenduojamas suvartojimas ir atsargumas

Nors vitaminas E yra būtinas ir naudingas, svarbu atkreipti dėmesį, kad per didelis jo kiekis, ypač iš papildų, gali būti kenksmingas. Rekomenduojama maisto norma suaugusiesiems yra 15 miligramų per dieną. Vitamino E papildų reikėtų vartoti atsargiai, o prieš pradedant bet kokį naują papildų vartojimo režimą visada patartina kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą.

Kur galima rasti vitamino E?

Vitamino E yra įvairiuose maisto produktuose, todėl jo galima gauti iš gerai subalansuotos mitybos. Štai keletas geriausių vitamino E šaltinių:

Riešutai ir sėklos – migdolai, saulėgrąžų sėklos, lazdyno riešutai ir žemės riešutai yra puikūs vitamino E šaltiniai.

Augaliniai aliejai – kviečių gemalų aliejus, saulėgrąžų aliejus, dygminų aliejus ir migdolų aliejus yra vieni turtingiausių vitamino E šaltinių.

Žaliosios lapinės daržovės – įtraukdami šias daržoves į savo mitybos racioną, galite gauti daug kitų maistinių medžiagų.

Praturtinti maisto produktai: Kai kurie grūdiniai produktai, vaisių sultys ir užtepėlės yra praturtinti vitaminu E. Patikrinkite produktų etiketes ir sužinokite, iš kur jie gaunami.

Vaisiai – kai kurie vaisiai, pavyzdžiui, avokadai ir kiviai, yra geri vitamino E šaltiniai.

Upėtakiai, lašišos ir menkės yra vienos iš žuvų rūšių, kuriose yra vitamino E. Porą kartų per savaitę į savo mitybą įtraukdami žuvį, galite gauti ir kitų sveikatai naudingų medžiagų, pavyzdžiui, omega-3 riebalų rūgščių.

Vitaminas E 2

Moliuskuose, krevetėse ir austrėse yra vitamino E ir kitų naudingų maistinių medžiagų, pavyzdžiui, omega-3 riebalų rūgščių ir mineralų.

Atminkite, kad nors galima įsigyti vitamino E papildų, paprastai geriausia stengtis patenkinti mitybos poreikius iš maisto šaltinių, nes juose yra subalansuotas maistinių medžiagų kiekis. Jei ketinate vartoti maisto papildų, verta tai aptarti su sveikatos priežiūros specialistu, ypač dėl to, kad didelės vitamino E dozės gali sukelti nepageidaujamą poveikį. Įtraukdami į savo mitybą įvairius šiuos maisto produktus, galite užtikrinti pakankamą vitamino E kiekį.

Apibendrinant galima teigti, kad vitaminas E atlieka svarbų vaidmenį įvairiose organizmo funkcijose ir yra naudingas sveikatai. Jo svarbos negalima pervertinti – nuo apsaugos nuo oksidacinio streso, širdies ir odos būklės gerinimo iki imuninės sistemos ir akių sveikatos stiprinimo. Vis dėlto svarbiausia yra pusiausvyra, todėl būtina laikytis tokios mitybos, kurioje vitamino E būtų pakankamai, bet ne per daug.

Norint išsamiau susipažinti su vitaminu E ir jo nauda bei išsamiai išanalizuoti dabartinius tyrimus, rekomenduojama toliau skaityti mokslinę literatūrą ir konsultuotis su sveikatos priežiūros specialistais.

***

Šiame straipsnyje pateikta informacija skirta tik švietimo tikslais ir nepakeičia profesionalaus gydytojo patarimo, diagnozės ar gydymo. Šio straipsnio autorius ir leidėjas neatsako už bet kokį neigiamą poveikį ar pasekmes, atsiradusias dėl šiame straipsnyje aptartų pasiūlymų, preparatų ar procedūrų naudojimo