23 gegužės, 2024

ACTIVECITEZENS.LT

Aktualios sporto ir sveikatos naujienos

Ultragarso terapija – ką svarbu žinoti?

Ultragarso terapija gerai žinoma terapijos forma, kuri padeda atstatyti sveikatos būklę. Jei ieškote informacijos daugiau apie šią terapijos formą - tuomet šis straipsnis kaip tik Jums
Ultragarso terapija

Įvairialypiame gydomųjų procedūrų pasaulyje ultragarso terapija išsiskiria kaip neinvazinis ir novatoriškas metodas skausmui malšinti ir audiniams gydyti. Dažnai naudojamas fizioterapijoje, sporto medicinoje ir net namuose, tačiau jo taikymas neapsiriboja vien tik diagnostika.

Kas yra ultragarso terapija?

Ultragarso terapija naudoja garso bangas, viršijančias žmogaus klausos diapazoną, traumoms ir kitoms ligoms gydyti. Šios aukšto dažnio bangos, veikdamos kūną, sukelia švelnią šilumą ir vibraciją. Šis procesas, vadinamas šiluminiu ir nešiluminiu poveikiu, skatina audinių atsipalaidavimą, mažina patinimą ir skatina gijimą.

Kada naudojama ultragarso terapija?

Ultragarso terapija yra neinvazinis gydymo būdas, naudojamas įvairiose medicinos ir gydymo įstaigose. Pirmiausia ji pripažinta dėl jos taikymo fizioterapijoje ir skausmo valdyme. Štai keletas dažniausiai pasitaikančių situacijų, kai taikoma ultragarso terapija.

Skeleto-raumenų traumos – ultragarso terapija dažnai taikoma gydant raumenų ir skeleto traumas, pavyzdžiui, patempimus, išnirimus ir plyšimus. Ji veiksminga sprendžiant su raumenimis, sausgyslėmis, raiščiais ir sąnariais susijusias problemas.

Tendonitas – ši terapija ypač naudinga gydant tendonitą – sausgyslių uždegimą, dažniausiai pasitaikantį pečių, alkūnių, riešų ir kulnų srityse.

Osteoartritas – ultragarso terapija gali padėti malšinti su osteoartritu susijusį skausmą ir sustingimą, ypač kelio ir klubo sąnarių.

Randinio audinio irimas – ultragarso terapija taip pat naudojama randiniam audiniui skaidyti, o tai gali pagerinti lankstumą ir sumažinti diskomfortą pažeistoje srityje.

Lėtinio skausmo valdymas – lėtinio skausmo, pavyzdžiui, fibromialgijos ar lėtinio nugaros skausmo, atveju ultragarso terapija gali padėti sumažinti skausmą ir uždegimą.

Bursitas – šią būklę, kuriai būdingas burzų (skysčio pripildytų maišelių aplink sąnarius) uždegimas, galima veiksmingai gydyti ultragarso terapija.

Riešo kanalo sindromas – ultragarso terapija gali būti taikoma kaip riešo kanalo sindromo gydymo plano dalis, siekiant sumažinti skausmą ir pagerinti rankos funkciją.

Sąnarių kontraktūra – ultragarso terapija gali padėti padidinti sąnarių lankstumą ir judrumą, kai sąnariai sustingsta arba praranda judesių amplitudę (pvz., sušalusio peties sąnario atveju).

Sporto traumos – sportininkai dažnai naudoja ultragarso terapiją, kad pagreitintų atsigavimo procesą po sportinių traumų ir sumažintų su tokiomis traumomis susijusį uždegimą ir skausmą.

Reabilitacija po operacijų – po tam tikrų operacijų, ypač susijusių su raumenų ir kaulų sistema, ultragarso terapija gali būti taikoma siekiant pagerinti gijimo procesą ir sumažinti skausmą.

Svarbu pažymėti, kad nors ultragarso terapija yra naudinga daugeliui būklių, paprastai ji yra visapusiško gydymo plano, į kurį gali būti įtrauktos kitos terapijos formos, vaistai ir pratimai, dalis. Sprendimą taikyti ultragarso terapiją turėtų priimti sveikatos priežiūros specialistas, remdamasis konkrečia asmens sveikatos būkle ir bendra sveikatos būkle.

Ultragarso terapija yra universali priemonė – nuo patemptos kulkšnies iki lėtinio nugaros skausmo. Ji ypač naudinga esant minkštųjų audinių traumoms, įskaitant raiščių patempimus, raumenų patempimus ir sausgyslių uždegimus. Taip pat gerai dokumentuotas jos naudojimas randiniam audiniui skaidyti ir sąnarių skausmui mažinti, todėl ji mėgstama gydant tokias ligas kaip osteoartritas.

Ultragarso terapijos privalumai

Ultragarso terapija patraukli tuo, kad ji pagreitina gijimo procesą ir kartu sumažina skausmą. Padidinus kraujo tekėjimą ir deguonies patekimą į pažeistą vietą, skatinamas greitesnis atsigavimas. Tyrimai parodė teigiamus rezultatus, ypač gerinant audinių atstatymą ir mažinant diskomfortą.

Rizika ir svarstymai

Ultragarso terapija paprastai laikoma saugia ir kelia minimalią riziką. Tačiau labai svarbu vengti pernelyg didelio poveikio tam tikroms kūno dalims, pavyzdžiui, akims ar reprodukciniams organams. Ypač atsargiai elgtis patariama nėščioms moterims ir asmenims, turintiems širdies stimuliatorių ar kitų medicininių implantų.

Ultragarsinio tyrimo kontraindikacijos

Ultragarsinio tyrimo kontraindikacijos – tai konkrečios būklės ar situacijos, kai ultragarsinis tyrimas gali būti kenksmingas arba nepatartinas. Sveikatos priežiūros specialistams svarbu atsižvelgti į šias kontraindikacijas, kad būtų užtikrintas pacientų saugumas. Štai keletas pagrindinių kontraindikacijų:

Piktybiniai navikai – ultragarsas neturėtų būti naudojamas virš sričių, kuriose yra piktybinių navikų, nes kyla susirūpinimas, kad dėl ultragarso skleidžiamos šilumos gali padidėti kraujotaka ir išplisti vėžinės ląstelės.

Nėštumas – nors ultragarsas paprastai naudojamas vaisiui vaizduoti, gydomasis ultragarsas (dėl kurio išsiskiria šiluma) neturėtų būti naudojamas tiesiogiai virš nėščios gimdos. Poveikis vaisiui nėra iki galo ištirtas, todėl patariama elgtis atsargiai.

Širdies stimuliatoriai ar kiti implantuoti elektroniniai prietaisai – ultragarso terapija neturėtų būti taikoma šalia širdies stimuliatorių ar kitų implantuotų elektroninių medicinos prietaisų, nes gali sutrikdyti jų veikimą.

Trombozė arba tromboflebitas – ultragarsas neturėtų būti naudojamas tose vietose, kuriose yra kraujo krešulių arba tromboflebitas, nes yra pavojus, kad krešuliai gali išsiskirti.

Infekcijos ir odos pažeidimai – naudojant ultragarsą virš infekcijos ar odos pažeidimų vietų, infekcija gali išplisti arba pablogėti būklė.

Kaulų lūžiai – nors ultragarsas gali būti naudojamas kaulų lūžių gijimo stadijoje, jo negalima naudoti tiesiogiai ant neseniai įvykusio ar gyjančios lūžio vietos.

Ūminis uždegimas – ūminio uždegimo atveju ultragarso karštis gali pabloginti būklę.

CNS audiniai – ultragarso negalima naudoti ant nugaros smegenų ar kitų centrinės nervų sistemos audinių.

Virš širdies – naudojant ultragarsą šalia širdies, patariama elgtis atsargiai, nes jis gali paveikti širdies ritmą.

Kraujagyslių anomalijos – dėl plyšimo pavojaus reikėtų būti atsargiems ir nenaudoti ultragarso virš kraujagyslių anomalijų, pavyzdžiui, aneurizmų.

Aptariant kontraindikacijas svarbu atskirti diagnostinį ultragarsą nuo terapinio ultragarso. Diagnostiniam ultragarsui, paprastai naudojamam nėštumo metu ir atliekant kitus medicininius vertinimus, taikomos kitokios aplinkybės, palyginti su terapiniu ultragarsu, kuris naudojamas gydymo tikslais ir generuoja šilumą. Kaip visada, sprendimą atlikti bet kokios formos ultragarsinį tyrimą turėtų priimti kvalifikuotas sveikatos priežiūros specialistas, atsižvelgdamas į konkrečias aplinkybes ir paciento sveikatos būklę.

Palyginimas su kitomis terapijomis

Nors ultragarso terapija yra panaši į kitas šilumines procedūras, ji išsiskiria tuo, kad gali veikti giliuosius audinius. Tačiau, skirtingai nei kai kurios terapijos, ji gali netikti visų rūšių skausmui ar sužalojimams gydyti.

Suprasdami ultragarso terapijos vaidmenį malšinant skausmą ir gydant audinius, pacientai gali priimti pagrįstus sprendimus. Kaip ir bet kokio gydymo atveju, norint gauti individualų patarimą ir priežiūrą, būtina konsultuotis su sveikatos priežiūros specialistais.