26 gegužės, 2024

ACTIVECITEZENS.LT

Aktualios sporto ir sveikatos naujienos

B vitaminas ir jo nauda organizmui

Vitaminas B

Sudėtingoje žmogaus mitybos įvairovėje viena svarbiausių vitaminų grupių išsiskiria savo įvairiapusiu indėliu į bendrą sveikatos gerovę – tai B grupės vitaminai. Šios maistingosios medžiagos, kurias sudaro aštuoni skirtingi nariai, bendrai vadinami B komplekso vitaminais, yra būtini daugumos organizmo funkcijų palaikymui. Todėl šiandien norime su jumis pasidalinti plačiau informacija apie B grupės vitaminus, nes pagrindines jų naudas labai svarbu suvokti, kad galėtumėte sau padėti pasireiškus jų trūkumui.

B kompleksas – maistinė jėgainė

Vitaminas B – tai ne viena visuma, o vandenyje tirpių vitaminų šeima, kurių kiekvienas atlieka unikalų vaidmenį ir yra svarbus atitinkamoms organizmo funkcijoms palaikyti. B komplekso vitaminus sudaro B1 (tiaminas), B2 (riboflavinas), B3 (niacinas), B5 (pantoteno rūgštis), B6 (piridoksinas), B7 (biotinas), B9 (folio rūgštis) ir B12 (kobalaminas). Šie vitaminai veikia sinergiškai, kad palaikytų mūsų sveikatą ir gyvybingumą.

Viena iš B grupės vitaminų būdingų savybių yra jų dalyvavimas energijos apykaitoje. Jiems tenka pagrindinis vaidmuo paverčiant suvalgytą maistą į energiją, kurios reikia ląstelėms funkcionuoti. Šis procesas ypač akivaizdus B grupės vitaminams, pavyzdžiui, B1, B2, B3, B5 ir B6, kurie dalyvauja įvairiose fermentinėse reakcijose, skaidančiose angliavandenius, riebalus ir baltymus į naudingą energiją.

Be to, B grupės vitaminai yra labai svarbūs mūsų nervų sistemos veiklai. Pavyzdžiui, vitaminas B1 labai svarbus tinkamam nervinių ląstelių funkcionavimui, o vitaminas B6 padeda sintetinti neurotransmiterius, kurie perduoda signalus tarp nervinių ląstelių. Šių vitaminų trūkumas gali sukelti neurologinių ir kognityvinių funkcijų sutrikimų.

Vitamino B1 (tiamino) nauda

Panagrinėkime atskirų B grupės vitaminų naudą, pradėdami nuo vitamino B1, dar vadinamo tiaminu. Šis vitaminas yra neatsiejamas nuo angliavandenių apykaitos, nes užtikrina, kad gliukozė būtų veiksmingai paverčiama energija. Tiaminas taip pat svarbus nervų funkcijai, raumenų susitraukimui ir sveikos širdies ir kraujagyslių sistemos palaikymui.

Tiamino trūkumas gali sukelti būklę, vadinamą beriberio liga, kuriai būdingi tokie simptomai kaip raumenų silpnumas, nuovargis ir nervų pažeidimai. Tiamino trūkumas gali būti ypač problemiškas asmenims, priklausomiems nuo alkoholio, nes alkoholis gali trukdyti tiamino įsisavinimui.

Vitaminas B 1

Vitamino B3 (niacino) nauda

Vitaminas B3, arba niacinas, garsėja savo nauda širdies ir kraujagyslių sistemai. Niacinas padeda mažinti MTL cholesterolio („blogojo” cholesterolio) kiekį ir didinti DTL cholesterolio („gerojo” cholesterolio) kiekį, taip mažindamas širdies ligų riziką. Be to, jis palaiko kraujagyslių sveikatą ir gali padėti sumažinti aukštą kraujospūdį.

Niacinas ne tik saugo širdį, bet ir dalyvauja DNR atstatymo, ląstelių signalizacijos ir lytinių hormonų gamybos procesuose. Niacino trūkumas gali sukelti vadinamąją pelagrą, kuriai būdingi tokie simptomai kaip odos bėrimas, virškinimo sutrikimai ir psichikos sutrikimai.

Vitamino B9 (folio rūgšties) nauda

Vitaminas B9, paprastai vadinamas folio rūgštimi arba folio rūgštimi (sintetinė forma, naudojama maisto papilduose ir praturtintuose maisto produktuose), yra labai svarbus nėštumo metu. Foliatai būtini tinkamam vaisiaus vystymuisi, ypač ankstyvosiose stadijose, kai formuojasi nervinis vamzdelis. Tinkamas folatų vartojimas gali padėti išvengti naujagimių nervinio vamzdelio defektų.

Po nėštumo folatai dalyvauja DNR sintezės, taisymo ir metilinimo procesuose, kurie gyvybiškai svarbūs ląstelių dalijimuisi ir augimui. Jis taip pat prisideda prie raudonųjų kraujo kūnelių gamybos ir padeda išvengti tam tikrų rūšių anemijos.

Vitamino B12 (kobalamino) nauda

Vitaminas B12, dar žinomas kaip kobalaminas, yra būtinas raudoniesiems kraujo kūneliams susidaryti ir sveikai nervų sistemai palaikyti. Jis atlieka svarbų vaidmenį DNR sintezėje ir riebalų rūgščių bei aminorūgščių apykaitoje.

Vitamino B12 trūkumas gali sukelti vadinamąją perniciozinę anemiją, kuriai būdingas nuovargis, silpnumas ir neurologiniai simptomai, pavyzdžiui, galūnių tirpimas ir dilgčiojimas. Vitamino B12 trūksta ypač dažnai vyresnio amžiaus žmonėms ir vegetarams ar veganams, kurie su maistu gali negauti pakankamo jo kiekio.

Vitamino B vaidmuo psichikos sveikatai

Nauji tyrimai taip pat atskleidė B grupės vitaminų ir psichikos sveikatos ryšį. Tam tikrų B grupės vitaminų, pavyzdžiui, B6, B9 ir B12, trūkumas siejamas su nuotaikos sutrikimais, tokiais kaip depresija ir nerimas. Šie vitaminai vaidina svarbų vaidmenį neurotransmiterių sintezėje ir reguliacijoje, o tai gali turėti įtakos mūsų emocinei savijautai.

Vitaminas B 2

Moksliniai įrodymai ir tyrimai

Vitamino B nauda organizmui nėra vien tik teiginiai, bet pagrįsta gausiais moksliniais įrodymais ir tyrimais. Daugybėje tyrimų ir klinikinių studijų ištirtas B grupės vitaminų vaidmuo energijos apykaitai, širdies ir kraujagyslių sveikatai, neurologinei funkcijai ir kt. Pavyzdžiui, 2006 m. žurnale „American Journal of Clinical Nutrition” paskelbtoje apžvalgoje pabrėžiama niacino (vitamino B3) nauda širdies ir kraujagyslių sistemai, o 2010 m. žurnale „Journal of the American Medical Association” paskelbtame tyrime pabrėžiama folio rūgšties (vitamino B9) svarba užkertant kelią nervinio vamzdelio defektams.

Didžiajame pasakojime apie žmogaus mitybą vitaminas B yra įtikinamas pagrindinis veikėjas, o kiekvienas B komplekso šeimos narys įneša savo unikalų indėlį į siužetą. Šie būtini vitaminai atlieka pagrindinį vaidmenį energijos apykaitoje, nervų sistemos sveikatoje, širdies ir kraujagyslių gerovėje ir net psichikos sveikatoje.

Mokslo bendruomenei toliau aiškinantis vitamino B ir jo didžiulės naudos organizmui subtilybes, aišku viena: šių vitaminų negalima nuvertinti. Jie yra esminės maistinės medžiagos, nusipelnančios mūsų dėmesio ir kruopštumo, kad išlaikytume subalansuotą ir maistingą mitybą. Nesvarbu, ar tai būtų tiamino vaidmuo energijos gamyboje, niacino širdies apsauginės savybės, folio rūgšties svarba nėštumo metu, ar kobalamino įtaka nervų funkcijai – vitaminas B yra nepakeičiamas žmogaus sveikatos simfonijos elementas.

***

Šiame straipsnyje pateikta informacija skirta tik švietimo tikslais ir nepakeičia profesionalaus gydytojo patarimo, diagnozės ar gydymo. Šio straipsnio autorius ir leidėjas neatsako už bet kokį neigiamą poveikį ar pasekmes, atsiradusias dėl šiame straipsnyje aptartų pasiūlymų, preparatų ar procedūrų naudojimo.